Střešní okno, světlík, světlovod
Střešní okna u rodinného domku nejsou dnes ničím zvláštním. Konstruktéři dávno vychytali mouchy na utěsnění kolem rámů oken. Nové materiály zase zvýšily rapidně jejich bezpečnost. Dokonce tak, že případný lapka okno ani s největším úsilím neprorazí. Nejsou tedy bezpečnostním rizikem, kterým bývali v nedávné době. Mohou se otvírat do různých stran, lze z nich u některých typů vytvořit i skládací balkon. Ovládání je jednoduché a praktické. Bývají vybaveny stínícími prvky, jako žaluziemi, roletkami atd. Reflexní roletka sníží průnik tepla v horkých dnech. Jenže nejsou pro všechny místnosti. Ostatně tak jako ostatní stavební prky, nejsou vhodné pro každou stavbu.
Tam kde se střešní okno nepodaří z nějakého důvodu umístit, můžete získat venkovní světlo instalováním světlíků. Světlíky se liší od střešních oken především tím, že se u nich nějak nepočítá, že by je někdo využíval tak často jako okno. Většinou bývají ve větší ploše a pevné. Pokud mají větrací části, jedná se vesměs o bezpečnostní prvky, které slouží při požáru k odvětrání místností. Lidé při požáru v drtivé většině umírají na udušení, nikoliv na popálení. Proto je důležité, z místnosti dostat co nejvíce zplodin pryč. Světlíky bývají umístěny ve větší výšce, takže opravdu neslouží k nějakému rozhlížení jako střešní okno. Světlo do místnosti dovedou ale spolehlivě.
Posledním konstrukčním prvkem, který slouží pro přivedení světla do místnosti, která nemůže být vybavena klasickým oknem, je světlovod. Laický popis by asi zněl takto. Rourou přivedené světlo průstupem ve střeše a ve stropu místnosti. Opravdu je to tak. Ve střeše je upevněna skleněná kupole. Od ní vede roura, která je flexibilní, pružná. Vnitřní plochy roury jsou z vysoce reflexních materiálů.
Touto rourou prostupuje světlo až ke stropu místnosti, kde má být vyvedeno. To se děje difuzorem, který světlo rovnoměrně rozptýlí po místnosti. Světlovody nejsou drahou záležitostí. Vyplatí se je instalovat u všech tipů rodinných domů, ale i třeba v kancelářských domech atd. Díky své vysoké účinnosti přinášejí poměrně znatelné úspory na energiích, při zanedbatelných nárocích na údržbu. Jsou tím pádem i významných přínosem pro ekologii.