Nákupy

Správné měření není tak snadné

Pro přesné měření je zapotřebí mít vhodná měřidla, která musíme umět správně používat a dodržovat jisté zásady, abychom dosáhli požadovaného výsledku.

Správné měření není tak snadné

Základy

Měření je ve strojírenství opravdu zapotřebí, protože díky němu můžeme zkontrolovat, jestli jsou rozměry skutečně správné či nám výrobek nevyhovuje. Záleží hodně na tom, v jaké přesnosti se pohybuje, protože v řádu desetin milimetrů nejsou takové nároky jako třeba u setin milimetru. Samozřejmě v praxi se většinou o trochu naměřená hodnota od skutečné liší, ovšem při správném postupu je to opravdu malinké číslo.

svinovací metr

Je totiž nutné dodržovat obecné zásady jako je třeba čistota povrchu, protože když bude měřidlo viset na nějaké šponě z výroby tak naměřená hodnota bude větší. Navíc třeba na takové posuvné měřidlo a řadu dalších nemůžeme moc tlačit, protože bychom mohli naměřit méně. Samozřejmě nepřesné může být i měřidlo, a proto se doporučuje po určitém období používání jejich kontrola a kalibrace, aby skutečně správně měřili a my se na ně mohli kdykoliv spolehnout ať už potřebujeme změřit cokoliv.

Mikrometr

Obyčejná měřidla někdy skutečně přestávají stačit, a proto musíme třeba ve strojní kontrole přejít na přesnější měřidla, jenž nám skutečně zajistí naměření požadované hodnoty. Velmi používaným zařízením je mikrometr, který má běžné přesnost v řádu setin milimetrů. Samozřejmě potom tu máme ještě tyto měřidla určená pro laboratorní účely, které můžou být ještě přesnější.

kovový mikrometr

Obsluha si vyžaduje znalost tohoto zařízení, protože tu máme dvě stupnice, kdy jedna vodorovná měří v celých milimetrech a druhá podle počtu dílků přesné číslo. Tyto zařízení mají dovolené chyby v měření udávané normou, kdy se můžete přesvědčit o tom, že jsou skutečně velmi malé. Konkrétně dutinové mikrometry https://www.i-nastroje.cz/251430-dutinove-mikrometry-c11_448_3.htm nám slouží k měření vnitřních rozměrů, a proto hned na první pohled poznáme, že k tomu mají uzpůsobený tvar. Cena se pohybuje v řádu tisíců, protože jsou to opravdu kvalitní stoje, které nám zajistí měření různých rozměrů.