Dům a byt

Jak se liší péče o dům a o byt?

Mít střechu nad hlavou patří k jednomu ze základních požadavků snad každého člověka. A není divu – poskytuje nám ochranu před špatným počasím, a navíc i soukromí. Je to místo, kde se cítíme bezpečně a chráněni.

 

Avšak abychom se doma cítili skutečně dobře, je potřeba se o něj také starat. A je pravdou, že péče se značně liší podle toho, zda bydlíme v době či v bytě. A pokud si hledáme nové bydlení a rozhodujeme se, kterou z těchto variant zvolit, je dobé být si toho vědomi.

 

Je pravdou, že ve vlastním domě máme mnohem větší volnost, co se všech možných úprav týče. Na druhou stranu je jich podstatně více a vše musíme zařídit sami, a to často není zrovna nejlevnější. Navíc na tento účel obvykle nedáváme peníze stranou, i když výjimky se zde najdou.

 

typický panelák

 

Také je faktem, že je jen na nás, abychom si případného poškození včas všimli, než se stane nějaké neštěstí, a je jen na nás, jak se s tím vypořádáme. A pokud zrovna nemáme na opravu peníze, máme smůlu – buď si musíme půjčit, nebo vše nechat tak, jak je, a doufat, že se nic nestane.

 

Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že byt má samé výhody. Avšak tak tomu ani zdaleka není. Jistě, každý měsíc přispíváte do fondu oprav, ze kterého jsou veškeré tyto práce financovány, avšak máte jen poměrně malou kontrolu nad tím, co a jak bude prováděno.

 

dům na prodej

 

Zde se totiž v naprosté většině případů rozhoduje o pořadí oprav i firmě, která bude práce provádět, hlasováním. A to, co by se líbilo vám, mnohdy nemusí projít. A to platí nejen u oprav.

 

Stačí si vzít například zateplování domu – snadno se může stát, že fasáda bude provedena v takové barvě, která se vám vůbec nelíbí, ale nebude tu nic, co byste mohli dělat. Stejně je tomu i s pořadím toho, co považujete za důležité.

 

Obě možnosti mají svá pro i proti, a než se pro jednu z nich rozhodneme, je dobré je uvážit. Tak nebudeme nakonec nepříjemně překvapeni.