Dům a byt

6 způsobů, jak šetřit vodu

Globální oteplování, znečištění životního prostředí a nedostatečná pozornost při používání vody znamenají, že její zdroje začínají docházet. Jak se tomu vyhnout?

umyvadlo s tekoucí vodou

1. Vyberte si sprchu místo vany

Ano, víme, koupání ve vaně naplněné po okraj vodou je velmi příjemné a relaxační. Než však zapnete kohoutek a nalijete pěnu, přemýšlejte o tom, kolik vody musí z kohoutku vytéct, aby se naplnila vana.

Při koupání ve standardní vaně (160-170 cm dlouhé) spotřebujete až 170 litrů vody! Rychlou 4minutovou sprchou budete spotřebovat asi 40 litrů. Nemusíme nikoho přesvědčovat, kterou možnost by si měl vybrat.

2. Opravte netěsný kohoutek

Víte, kolik vody lze vyplýtvat není-li opraven několik měsíců kapající kohoutek? Tyto jednotlivé kapky, které se mohou zdát nevýznamné, mohou způsobit ztráty až 5000 litrů vody ročně! Takže přestaňte odkládat opravy na zítra a opravte nyní všechny domácí závady a začněte šetřit vodu.

3. Znovu použijte vodu

Pokud se rozhodnete vykoupat se ve vaně, použijte znovu do ní nalitou vodu, např. k čištění podlahy nebo propláchnutí toalety. Jste ve fázi stavby domu? Přemýšlejte o investování do zvláštního systému pro získávání a čištění vody.
myčka plná skleniček

4. Při čištění zubů vypněte vodu

Navzdory rostoucímu povědomí o úspoře vody stále existují lidé, kteří vodu při čištění zubů nevypínají. Pokud k nim patříte – nezapomeňte změnit tento zvyk. Takovým bezmyšlenkovým jednáním zbytečně minete desítky litrů vody.

5. Použijte baterie s jednou pákou a nainstalujte provzdušňovač

Nejprve si vyberte správné baterie – jedinou správnou volbou je jediná páčka. Vodovodní baterie se dvěma kohoutky mohou vypadat stylově, ale přispívají k velkým ztrátám vody. Existuje další způsob, jak ušetřit vodu doma – provzdušňovač. Jedná se o filtr ve tvaru sítka, který provzdušňuje proud vody a který je namontován na výstupu z kohoutku. Díky tomu se nám zdá, že odteklo více vody z vodovodu než ve skutečnosti. Toto malé sítko může snížit spotřebu vody až o 50 %!

6. Investujte do myčky nádobí

Nejenže získáte čas, který jste strávili každý den u dřezu, ale mimochodem také ušetříte vodu. Spotřeba vody v myčce může být až čtyřikrát nižší než při ručním mytí. Vyberte si model, který má program ECO, umožňující ještě menší příjem vody během jednoho cyklu.