Www

Kdy je výhodné refinancovat svou stávající hypotéku?

Nabídky bank se každým rokem mění a společně s nimi i výše úrokových sazeb u jednotlivých druhů úvěrových produktů. V některém období klesají, jindy zase rostou. Je tedy téměř pravidlem, že výhodná hypotéka za rok nebo za dva už tak výhodná nebude. Není potřeba si rvát vlasy a dušovat se, že jste udělali chybu a rok nepočkali. Hypotéku můžete snadno refinancovat, prodloužit dobu splácení a ještě ve výsledku ušetřit na měsíčních splátkách. Jak je to možné?

maketa domu

Některé hypotéky jsou zkrátka výhodnější než jiné. Cíl dlužníka by však měl být jediný, splácet věřiteli co možná nejméně. Tento cíl má vesměs jednoduché řešení – refinancování stávajícího úvěru.

Refinancování krok za krokem

Ještě než se vehementně začneme hrnout do výhodnějších nabídek dalších bank i nebankovních společností, je potřeba zjistit, zda se nám takové refinancování hypotéky vůbec vyplatí. K tomuto účelu slouží kalkulátory hypotečních úvěrů, kterých naleznete na internetovém vyhledávači hned několik. Refinancování vlastně v kostce znamená, že banka, která tuto službu poskytuje, splatí vaši současnou hypotéku a místo ní vám následně nabídne novou, ale pro vás za výhodnějších podmínek. Jak prosté! Pro vás se zase až tak nic zásadního nezmění, i nadále budete splácet úvěr jednomu věřiteli (jiné bance).

sloupeček peněz

Kdy je ten správný čas na refinancování?

Aby byl celý proces refinancování úspěšný, je zapotřebí ho správně načasovat. Ideální doba pro refinancování je s blížícím se koncem fixace stávající hypotéky. V době fixace je refinancování velmi nevýhodné, neboť poplatky za předčasné splacení jsou skutečně vysoké. V některých případech dokonce natolik, že mohou převážit úsporu pojenou s novým hypotečním úvěrem. S refinancováním je však potřeba neotálet, celý proces je zdlouhavý a mohlo by se nakonec stát, že nestihnete hypotéku refinancovat včas.