Nákupy

Jaké budou důsledky nového daňového systému?

Na počátku roku 2018 se pohybuje průměrná cena nájmů v hlavním městě kolem 330 korun za metr čtvereční každý měsíc. Ale to není konečná částka. Ministerstvo financí připravuje zásadní změny v daňovém systému, který s největší pravděpodobností zvedne ceny nájemního bydlení až o deset procent. Zasáhne to především Prahu a další velká města v České republice.
Nájemné tedy neporoste vlivem rostoucích cen bydlení a nedostatku nových bytů. V plánu je zrušení superhrubé mzdy a zároveň zvýšení daní lidem, které živí pouze pronájem bytů a nebytových prostor. Zvýšení daní by mělo rovněž postihnout obchodování s cennými papíry.
rok 2018

Trh s nájemným bydlením je vypjatý již nyní a bude ještě hůř?

Trh s nájmy bude podle prognóz pochopitelně na tyto změny reagovat a předpokládá se, že pronajímatelé se nebudou chtít smířit s nižšími zisky, proto se zvýšením daňové zátěže rovněž zvednou ceny nájemného. V Praze se zvýšení odhaduje kolem 10%, v jiných městech to bude hlavně záležet na tržním mechanismu nabídky a poptávky.
Ke spekulacím ohledně zvyšování nájemného a k případnému růstu cen bytů se vyjádřilo ministerstvo financí. Ministryně v demisi Alena Schillerová tvrdí, že se jedná o jakýsi krycí manévr a přání developerů, ale musíme posuzovat celou věc do hloubky nejen z jednoho pohledu. Nelze přece vyloučit odvetu daňových poplatníků, které trh s bydlením živí. Proč by měli přijít o své příjmy, ať je tedy uhradí ten poslední v řetězci, totiž samotný nájemce. A pokud nájemce ustoupí, nebo mu nic jiného nezbude, nakonec povolí.
kalkulačka v ruce

Pronájem bytu často hradí náklady na hypotéku

Výnos z nájemného je v mnoha případech navíc zásadním příjmem pro pokrytí hypotečního úvěru, který musí pronajímatelé pravidelně hradit. A toto navýšení daně nebude jen halířovou položkou, půjde o poměrně velké částky. Celou situaci ještě může podpořit nedostatek bytů a rostoucí poptávka po nájemném bydlení.
Daňová zátěž by měla vzrůst ze současných 15% na 19%, a to pouze u příjmů do půl druhého milionu korun. Nad tento limit už by se měla vyšplhat daňová sazba až na 23%.