Zdravotní matrace není jen pro nemocné

V Čechách stále panuje mylný názor, že zdravotní matrace slouží především lidem s různým druhem tělesných indispozicí. To je ale velká chyba. Zdravotní matrace kromě fyzické úlevy nemocným prospívají každému z nás. Neléčí totiž důsledky, ale eliminují příčiny, které ke špatnému zdravotnímu stavu vedou. Zdravotní matrace jsou tedy vhodné pro každého, a čím dříve se k nim člověk obrátí, tím větší je šance, že si nepoškodí své zdraví nesprávnými spacími návyky.

Jakou zdravotní matraci si vybrat?

Kvalitní zdravotní matrace mají především certifikaci – osvědčení dokazující, že výrobek prošel náročnými klinickými testy. Seriózní prodejce je vždy schopný vám tyto doklady při koupi předložit.

Zdravotní matrace by měly splňovat základní normy například v oblasti hygieny. To znamená, že jsou upraveny proti alergenům, zejména pak eliminují nebo dokonce brání vzniku plísní a množení roztočů. Právě trus roztočů patří k nejčastějším spouštěčům alergických reakcí. Mnoho výrobců proto materiál na výrobu matrací obohacuje o složky jako je stříbro, bambus nebo uhlík. Stříbrná a uhlíková vlákna toto choulostivé prostředí přirozeně desinfikují. Bambusová jsou pak ceněná především kvůli vynikajícímu odvodu vznikající vlhkosti.

Jaký zvolit materiál a tuhost matrace?

Základních materiálů pro výrobu matrací je několikero, nejčastěji narazíte na takzvanou PUR pěnu, paměťovou pěnu, nebo dokonce studenou pěnu s výjimečnými termoregulačními a anti-alergenními vlastnostmi. Raritou už není ani úprava bio.

Kromě materiálu, o kterém budete nejspíš informováni jako první, záleží i na dalších vlastnostech. Jednou z nich je dostatečná tuhost matrace. Ta pomáhá tělo vleže držet ve správné poloze a rovnoměrně rozkládá váhu po celé ploše. Z toho důvodu jsou nenahraditelnou pomůckou v situacích, kdy hrozí výskyt proleženin a otlaků. U většiny matrací si dnes můžete vybrat, mají většinou dvě různě tuhé strany, tak aby vyhovovaly co nejvíce lidem. Přizpůsobení se pomáhají i takzvané antidekubitní prořezy v anatomických zónách, což jsou body matrace v přesně daných úrovních ležící postavy.

Můžete si vybrat z několika standardních rozměrů, ale problémem nejsou ani atypické velikosti. Zdravotní matrace na míru už dnes také nejsou ničím výjimečným. Nezapomeňte také na důležitý parametr výběru, a to účel jejich použití! Některé jsou vhodné pro polohovací rošt, s jinými pochodíte jen na rovném podkladu.

Každý výrobce si pečlivě střeží svou vlastní technologii a pravidelně přichází na trh s inovacemi pro ještě komplexnější užívání. Pro vás je však nejdůležitější jediné: Kvalitní spánek bez kompromisů. Probouzejte se skutečně odpočatí a nečekejte, až se zdravotní problémy přihlásí o slovo.

Mohlo by se vám líbit...


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *