Přikrývky a polštáře

Každému vyhovuje něco jiného – i co se týče spánku. Někdo rád spí na měkčím polštáři a je to pro něho pohodlnější, a někdo zase naopak zastává polštáře tvrdší. Podobné je to i u přikrývek. Část lidí nedá dopustit na výplň z mikrovláken a zbytek obyvatelstva se zase potřebuje pořádně zachumlat, a miluje pohodlí v prachovém peří, které je mimo jiné vynikající proti vlhku.

Většina z vás bude souhlasit, že požadavky na přikrývky jsou čistě individuální a záleží na každém, kterou variantu a kombinaci si nakonec vybere. Velký vliv na výběr přikrývky by mělo mít především okolní prostředí, to jak se potíme, a zda preferujeme lehkou deku nebo naopak hřejivou přikrývku v provedení termo. Pro alergiky se často doporučuje přikrývka s ionty stříbra, které vám pomohou zbavit se všech bakterií, roztočů a ostatních nezvaných hostů.

Vůbec není na škodu mít doma více přikrývek a střídat je dle ročního období (zimní, letní a „univerzální“ na přechodné období). Na zimu můžete využít třeba peřinu z kachního peří, na léto pak tenkou přikrývku s výplní z lyocellu, která je výborná na pohlcování vlhkosti. Jako univerzální deka se hodí přikrývka s výplní z polyesterového vlákna.

Rozměry přikrývek, peřin a polštářů

prikryvkyPozor, nejenom materiál je u vybírání dek či přikrývek důležitý. Důležité jsou také rozměry! Klasická délka je přibližně 140 x 200 cm a prodloužená pak mívá rozměry 140 x 220 cm. Pro romantické chvíle v manželské posteli si lze dopřát i rozměry 240 x 200 cm a 220 x 240 cm.

U polštářů je klasická velikost 70 x 90 cm, nebo 50 x 70 cm a dokonce i velikost 50 x 60 cm. Pokud máte radši čtvercové polštáře, také si jistě vyberete ten svůj. Vědci a lékaři vždy doporučují polštáře v menších rozměrech – tak, aby nezasahovaly až po záda, a tvarovali se podle stavby postavy.

Umělé výplně polštářů a přikrývek jsou velmi lehké a i přesto dokážou příjemně hřát. Výhodou je především lehká údržba a není nutné je tak často prát. Životnost těchto druhů polštářů je nejčastěji sedm let. Přírodní materiály jsou bohužel na údržbu náročnější.

Mohlo by se vám líbit...


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *