Ložní prádlo – základ vašeho pohodlí

Povlečení

Dnešní trh nabízí hned několik druhů povlečení a tak při jeho výběru můžete trochu váhat. Každý z nás je jiný a každý preferuje i jiný materiál ložního prádla. Spousta lidí dává přednost krepovému povlečení, jelikož vidí ušetřenou práci s jeho žehlením. Ale najdou se i tací, kteří si neumí představit složit hlavu na nevyžehlený polštář. Jaké jsou tedy nejčastěji používané typy povlečení a prostěradel?

Bavlněné povlečení

Nejznámějším a snad i prvním používaným druhem, je povlečení bavlněné. I přes to, že se na trhu už vyskytují nové a praktičtější materiály, je toto povlečení stále velmi oblíbené. Vyznačuje se především svou příjemností při styku s pokožkou. Jeho výhodou je také prodyšnost a dokonalá savost. To zajisté ocení ti z vás, kteří se v noci potí. Mezi další přednosti se řadí pružnost a také pořizovací cena ložního prádla. Snad jedinou nevýhodou je to, že se musí žehlit.

Krepové povlečení

Dalším velice oblíbeným a hojně vyhledávaným druhem je povlečení krepové. Má srovnatelné vlastnosti, jako povlečení bavlněné. Navíc však působí díky svému vzhledu velmi moderně. Největší výhodou tohoto materiálu je jeho snadná údržba. Povlečení je vyrobeno tak, aby po vyprání a usušení vypadalo dokonale i bez žehlení.

Saténové povlečení

Pokud sháníte povlečení, které vás v zimě rychle zahřeje a v létě příjemně ochladí, určitě nebudete litovat při pořízení saténového povlečení. Satén je známý svým leskem. Je velice jemný, ale nemusíte mít strach, že by nebyl pevný. Patří mezi dražší varianty povlečení, je to ale znát na jeho kvalitě.

Flanelové povlečení

Pokud hledáte vysoce hřejivé povlečení, protože je vám v noci stále zima, pak je pro vás nejlepším řešením zvolit méně známé, avšak praktické flanelové povlečení. Bohužel údržba tohoto materiálu je náročná, ale za nohy v teple to určitě stojí.

Za zmínku ještě stojí dva druhy a těmi jsou povlečení z polybavlny a z mikrovlákna. Výhodou obou těchto materiálů je rychlé schnutí a nízká mačkavost, tudíž se dlouho nezdržíte žehlením. Povlečení z mikrovlákna má navíc podobné vlastnosti, jako to saténové. V zimě hřeje, v létě chladí. Jeho cena je však mnohem nižší než cena saténového povlečení.

Prostěradla

Nejen výběr vhodného povlečení nám zaručí klidný a příjemný spánek, ale i materiál prostěradla hraje při našem odpočinku důležitou roli. Existuje několik druhů prostěradel – některá jsou komfortní více, jiná méně.

Plátěné prostěradlo

Prvním prostěradlem, které se používalo a které zajisté všichni známe, je prostěradlo plátěné. Tento druh je stále oblíbený, i přes svou nepraktičnost při žehlení a vysokou mačkavost při jeho používání. Vyzdvihnout však musíme jeho savost a prodyšnost, tudíž do horkého léta je tento materiál naprosto ideální.

Froté prostěradlo

Nejpoužívanějším a nejčastějším druhem v dnešní době je bez pochyb tzv. froté prostěradlo. Největší výhodou tohoto prostěradla je to, že se nemusí žehlit a díky gumě, která je po celém obvodu, krásně drží na postelových matracích.

Jersey prostěradlo

Žerzejové prostěradlo, známé pod názvem Jersey, je svými vlastnostmi velice podobné froté prostěradlu, s výjimkou jeho hřejivosti. Toto prostěradlo v létě chladí, ale v zimě bohužel také. Je ale velice příjemné na dotek.
Stejně jako u povlečení, tak i u prostěradel je nejhřejivější variantou flanel. Prodává se též jako napínací prostěradlo s gumou, tudíž jeho použití je velmi snadné.

Známé jsou ještě další druhy prostěradel, které se však moc nepoužívají. Jejich provedení je v podstatě shodné jako u již zmíněných druhů. Liší se jen složením, pevností a pružností.

Mohlo by se vám líbit...


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *