Jak vybrat správnou pěnovou matraci

Spánek má klíčový vliv na duševní a fyzickou pohodu každého z nás. Bez odpočinku není možné podávat kvalitní výkony, a to ani v práci, ani ve volném čase. Pokud si chcete dopřát skutečně kvalitní spánek, vsaďte na pěnovou matraci. Ve spojení s vhodným roštem zajistí optimální rozložení váhy těla, což ocení zejména vaše páteř. Již při prvním kontaktu s touto matrací pocítíte uvolnění, což je první předpoklad pro zdravé spaní.

Kam vyrazit pro novou matraci?

matraceno_lata_duoVěděli jste, že existuje hned několik typů pěn, ze kterých se matrace vyrábějí? Solidní prodejce by vás měl s touto skutečností seznámit a dát vám možnost porovnat jejich rozdílné vlastnosti. Rozhodně proto doporučujeme navštívit tzv. studio zdravého spaní, kde vám školený personál jistě poradí lépe, než prodavači v hypermarketu.

Jak matraci vyzkoušet?

Nákup matrace se v mnohém podobá nákupu bot či oblečení. Od kvalitní obuvi také očekáváme spojení spolehlivosti, pohodlí a dlouhé životnosti, a proto si vše chceme nejprve patřičně vyzkoušet. Avšak v případě matrace se několikaminutové poležení v osvětlené prodejně nedá považovat za plnohodnotný test. Tím je až vlastní noční spánek. Prodejců, kteří matraci zapůjčí domů, není mnoho. Ale o to více se vám vyplatí se na ně obrátit. Příkladem jde český výrobce Matraceno, u kterého je tato služba naprostou samozřejmostí.matraceno_larisa

Jak poznám dobrou matraci?

Moderní pěnové matrace definuje tzv. bodová elasticita, tedy schopnost prohýbat se pouze v místech, kde působí tlak. Matrace vás pochopitelně nesmí nikde tlačit. Lehnete-li si na bok, páteř byste měli mít zhruba v rovině. Vyhnete se tak bolesti a namáhání zad během spánku. Tvrdost matrace se označuje na stupnic 1 – 5. Pokud se zeptáte ortopeda, pravděpodobně by vám doporučil úroveň 3 a vyšší.

K čemu jsou dobré „zóny matrace“?

Každá část těla působí na matraci jinou silou (váhou), což u starších nebo nekvalitních typů vede k vytvoření proleželých oblastí. Novodobé typy počítají i s tímto faktorem, a proto nabízí až 7 zón o různé pevnosti. Tou nejsilnější by měla být oblast bederní páteře.

Z čeho se vyrábí pěnové matrace?

Aktuálně se v nabídce výrobců matrací můžete setkat až s 6 variantami materiálového provedení pěnových matrací:

  • Líná pěna
  • Studená pěna (HR)
  • Biopěna
  • Latex
  • Viscolatex
  • Vícehustotní latexmatraceno_roselata

Líné pěny – ideální pro zdravé lenošení

Líná pěna je velmi příznačný název pro viskoelastickou polyuretanovou pěnu, která vyniká tím, že svou tvrdost dokáže upravit podle teploty a tlaku těla spáče. Přívlastek „líná“ má proto, že se po stlačení vrací do původní polohy jen velmi zvolna. Naše tělo tak při spánku nemusí čelit nepříjemnému tlaku. Výsledkem je uvolněné ležení bez škodlivých vlivů na krevní oběh.

Studené pěny (HR) – zatočí s roztoči

Zkratka HR v sobě skrývá anglický pojem High Resilience (vysoká pružnost). Na matraci ze studené pěny pocítíte, jak snadno se přizpůsobí vašemu tělu, aniž by se nežádoucím způsobem deformovala. Tento materiál zajišťuje tvarovou stálost spojenou s nevídanou prodyšností a termoregulací. Všechny zmíněné faktory vytvářejí velmi nehostinné prostředí pro roztoče, což udělá radost také všem alergikům.

Bio pěny – ekologický spánek

Tato novinka potěší zákazníky, kteří chtějí nejen kvalitní spánek, ale i ekologicky šetrný produkt. Základní surovinou pro výrobu bio pěny jsou přírodní rostlinné oleje, které také garantují vynikající antibakteriální vlastnosti a elasticitu.

Latex – matrace pro náročné

Mnoho lidí má latex spojený spíše s oblečením, avšak pravdou je, že se výborně uplatňuje i ve světě matrací. Většinou se setkáme s kombinací latexu přírodního a syntetického (kaučuk). Poměr těchto složek určuje kvalitu. S rostoucím podílem přírodního materiálu máte jistotu většího pohodlí, s čímž se bohužel pojí i vyšší cena. Latexové matrace vynikají nesrovnatelnou bodovou elasticitou (viz výše), a proto jsou doporučovány lidem s ortopedickými potížemi.

Viscolatex – superlatex k vašim službám

Viscolatex (viskoelastická pěnová pryž) je vlastně inovovanou verzí latexu, která kromě dříve ověřených výhod dále přináší také tvarovou paměť. Znamená to, že materiál matrace uživateli zajišťuje maximální komfort. Dosahuje toho tak, že pozvolna ustupuje tlaku těla, čímž se lépe přizpůsobí vaší anatomické stavbě.

Vícehustotní latex – zdravé pohodlí

Matrace z vícehustotního latexu vás jistě zaujme svou sofistikovanou stavbou. V jejím jádru najdeme dva druhy latexu o různé hustotě. Dociluje se tím symbiózy mezi stabilní oporou a komfortní měkkostí. Každý z vás pravděpodobně slyšel o nevhodnosti příliš měkkých matrací, ale to se v případě vícehustotního latexu stát nemůže. Zákazník tak dostane to nejlepší z obou světů – pohodlí i zdravou tuhost.

Sendvičové matrace – spojení toho nejlepšího

Každý z výše zmíněných materiálů má velmi příhodné vlastnosti pro zdravé spaní. Je tedy logické, že jejich vzájemnou kombinací se dosáhne ještě lepších výsledků. Tato myšlenka stála u zrodu tzv. sendvičové matrace. Představte si ji jako skládačku, do které vložíte několik prvků z různých materiálů (pěn) o různém objemu a tvrdosti. To vše navíc podpoří kokosovláknitá deska (mix latexu a kokosových vláken) a vznikne geniální řešení pro ideální relaxaci.

Klíčovou výhodou sendvičových matrací je možnost měnit jejich tvrdost, a to pouhým otočením. Jedna strana totiž bývá měkčí než druhá.

Mohlo by se vám líbit...


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *